محل تبلیغات شما

حقوق بشر دوستانه در اسلام


حقوق بشردوستانه بين المللي يکي از مهم‌ترين شاخه‏‌‌هاي دانش گسترده حقوق است که کوشش دارد تا اگر به رغم تلاش‏‌‌هاي پيشگيرانه، مخاصمه مسلحانه‌اي آغاز شد، آن را هر چه محدودتر سازد، از آثار مخربش بکاهد و تابع مقررات کند.
تبيين ديدگاه‏‌‌هاي اديان، به ويژه اسلام به عنوان يکي از مهم‌ترين اديان جهان معاصر، که متاسفانه گاه حتي از سوي پيروانش مورد کج فهمي و سو تفسير قرار گرفته است، اهميت ويژه‌اي دارد.
حقوق بشردوستانه بين المللي يکي از مهم‌ترين شاخه‏‌‌هاي دانش گسترده حقوق است که کوشش دارد اگر به رغم تلاش‏‌‌هاي پيشگيرانه، مخاصمه مسلحانه‌اي آغاز شد، آن را هر چه محدودتر سازد، از آثار مخربش بکاهد و تابع مقررات کند.
اين مقاله قصد دارد موارد ذيل را بررسي نمايد:هرچند رويکرد کلي جامعه بشري بويژه در سال‌هاي پس از جنگ جهاني اول،همواره‌ محدودسازي توسل به جنگ در روابط بين الملل بوده است ليکن حقيقت زنده و موجود در اين عرصه، ادامه استفاده از عنصر زور در کنش‌ها و واکنش‌هاي روابط بين المللي است و همين امر سبب شده است‌ تا نويسندگان و محققان حقوق بين الملل همچنان به اهميت حقوق جنگ و وم تدوين و توسعه آن‌ همت گمارند.
حقوق بشردوستانه، از ابتدا شامل قواعدي بوده است که هدف آن، حمايت از جان افراد و اموال در درگيري‌هاي مسلحانه است( تاريخچه ). اين حقوق، به‌‌لحاظ مباني نظري و مصداق‌‌هاي عملي، در نظريه رايج غربي با نظريه اسلامي داراي تفاوت‌‌هايي است که کالبدشکافي نشده‌‌اند( پيشينه ). بنابراين، مرزهاي هويتي و پايه‌‌هاي بنيادي قوانين حقوق بشردوستانه، همچنان در جوامع غربي و اسلامي مبهم باقي مانده است( مسيله ). لذا اين پرسش مطرح است که مباني نظري حقوق بشردوستانه در اسلام چيست؟ و چگونه نظريه اسلامي حقوق بشردوستانه مي‌‌تواند بر صلح بين‌‌المللي تاثيرگذار باشد ؟( سيوال) گمان ما بر اين است که حقوق بشردوستانه اسلامي، برخلاف نوع غربي آن، دو پايه حمايتي در اسلام دارد: يکي کرامت ذاتي، و ديگري کرامت ارزشي انسان( فرضيه ). نويسنده با کاربست شيوه تبييني- تحليلي( روش )، درصدد پاسخ‌‌گويي به سيوال مقاله است( هدف ).


حقوق بشر دوستانه


نظريه اسلامي حقوق بشردوستانه، پيشرفته‌‌تر، مستحکم‌‌تر، دقيق‌‌تر و درعين‌‌حال بسيار قديمي‌‌تر از نظريه‌‌هاي غربي است و در آيات قرآن کريم، سنت و کتب فقهي و حديثي، مباحث حقوق بشردوستانه بين‌‌المللي به‌‌وضوح ديده مي‌‌شوند.
همچنين در اسلام، صلح بر جنگ اولويت دارد( يافته) .جنگ پديده‌اي است با قدمتي به درازاي تمدن بشري و از بدو تشکيل جوامع انساني تا کنون با بشر همراه بوده است؛ اما با ديدگاه‌ها و اهداف متفاوت نسبت به اين پديده در ميان اقوام، اديان و مکاتب گوناگون.
نوع بشر همواره براساس نداي فطرت خويش کاهش خشونت در جنگ‌ها را خواستار بوده است و نگرش کنوني به حقوق بشردوستانه پاسخي است به اين نداي برآمده از فطرت بشري.


منبع : مقاله حقوق بشر دوستانه در اسلام

ساختارهاي سازمان???? و انواع آن

حقوق بشر دوستانه در عرصه بين الملل

حقوق بشر دوستانه در اسلام

حقوق ,بشردوستانه ,بين ,جنگ ,اسلام ,بشر ,است که ,حقوق بشردوستانه ,در اسلام ,يکي از ,از مهم‌ترين ,آثار مخربش بکاهد ,پيشگيرانه، مخاصمه مسلحانه‌اي ,تلاش‏‌‌هاي پيشگيرانه، مخاصمه

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
Michael DIGIKALA دنیای گرافیک هر چی که بخوای تي سي خبر erthrowilro معرفی برترین آموزشگاه ها و اساتید موسیقی اصفهان آژانس آران دانلود فیلم و سریال با لینک مستقیم و رایگان CivilEngineeringBlog